Paul-Eerik Rummo

-

“Ma tahaksin veenda kõiki inimesi pöörama tähelepanu tõlkekultuurile. Kui me vaatame raamatulette, /…/ siis me näeme, et kõva kolmveerand tekste, mis meieni trükitud kujul jõuavad, on tõlgitud. /…/ Tõlkekultuuril on sellepärast väga suur tähtsus, kui me mõtleme selle peale, et me tahame, et meie emakeel mitte ainult säiliks nagu kuskil sügavkülmutuses, vaid areneks ja elaks, oleks elav keel igal keele kasutuse tasemel ja valdkonnas.”

Rein Raud

-

“Kui tekib ahastus sellest, kui kiiresti maailm muutub ja kuidas väärtused kaovad, ning tuleb vajadus millegi jääva järele, külasta Mikkeli muuseumi näitust Nikolai Kormatšovi ikoonide kogust. Näha saab unikaalseid teoseid, mille Kormatšov on pea et kindlast hävingust päästnud.”

Berit Kaschan

-

“Kui elad linnas, mine sellest võimalikult kaugele. Külasta Varnja küla Voronja galeriid Peipsi veeres ja Peeter Lauritsa fotonäitust “Siiami Saun”. Lisaks loe läbi mõni kirjandusklassikast pärit teos, mille lugemise kohta oled valetanud. Kuula ka Ida raadiot, aadressil www.idaidaida.ee.”

Holger Loodus

-

“Minu kultuurisoovitus on otsida üles mõni raamat, mida kunagi oled lugenud ja mida oleks aeg uuesti lugeda. Raamatud ei muutu, aga inimesed muutuvad. Kahekümnendates loetud raamatud võivad hiljem täiesti uuena tagasi pöörduda.”

Epp Maria Kokamägi

-

Loe Carl Mothanderi raamatut “Kulinaarsed vested”. Mothander oli Rootsi ajakirjanik, kes abiellus baltisaksa aadlikuperre. Raamatus on nö toidublogi, mida ta Rootsi ajalehele kirjutas. Teeb kas kõhu tühjaks või tuju heaks.”

Marju Kõivupuu

-

“Tarbige hästi palju ja igasugust kultuuri. Siis õpite ka vahet tegema sellel, mis on natuke kvaliteetsem kultuur ja missugune mitte nii väga. /…/ Kõigel sellel, mida me määratleme kultuurina, on väga palju kihte. /…/ Kultuur on oma hinge eest hoolt kandmine.”

Krista Kaer

-

“Vaata järele HeadRead kirjandusfestivali intervjuud ja loe nende kirjanike raamatuid. Ja raamatuid tasub ikka lugeda paberil, sest nutiseadmes paistab et läheb ikka midagi kaotsi. Ära unusta ka lugemise vahepeal rohelist vaadata.”

Lauri Hermann

-

“Vaata nostalgiafilme. Schwartzeneggerilt võiks vaadata lõbusat filmi “Kaksikud” ja põnevat “Terminaatori” teist osa. Väga hea tekstiga on Silvester Stallone’i ja Kurt Russelli vanglapõnevik “Tango ja Cash”. Hea näitlejasoovitus on veel Michael J Fox “Tagasi tulevikku” triloogiast.”

Tristan Priimägi

-

“Loe auguga raamatut, Andris Feldmani “Viimased tuhat aastat”, mis meenutab oma lakoonilises väljenduslaadis ja mõõdetud fraasides 50ndate ulmeklassikuid. Feldmani nägemuses on inimkonna suurenev sõltuvus tehnoloogiast ka meie allakäik.”

Tiina Ann Kirss

-

Loe Maarja Kangro romaani “Klaaslaps”. See ei paku seda kõige mugavamat elamust, vaid just okkalist, mõeldes teravalt nii sotsiaalsete kui isiklike probleemide üle. “Klaaslaps” torkab lugejat täpselt õigest kohast.”

Kätlin Kaldmaa

-

“Mine vaata ja kuula Mingo Rajandi uhiuut heliteost “Creating Gods”, mis põhineb Portugali luuletaja ja mõtleja Fernando Pessoa teostel.”

Marita Lumi

-

“Külasta Tarbekunsti ja Disaini muuseumi, rühmitus Urmas-Oti näitust “Tuba”, kus on viimase saja aasta tarbekunstist loodud kodune-hubane väljapanek.”

Hanno Parksepp

-

“Vaata arhidektuurimuuseumi näitust “Uude maailma! Eesti arhidektid Torontos”. Vaata ka Uno Prii intervjuud. Uno Prii on julgemaid, vabamaid, omanäolisemaid rabelejaid ja võitlejaid, kes suutis muuta kandilised betoonblokid silmale meeldivaks.”

Tõnis Saadoja

-

Loe Alexander Genise raamatut “Lugemistunnid: raamatusõbra kamasuutra”. Raamat raamatutest, kuid barokne, soe ja intensiivne – kirjutab lugemisest kui söömisest. Tihe ja mõtteainet pakkuv raamat.

Marge Monko

-

“Vaata hoolega pilte. Mine fotomessile, seal saab hea ülevaate praegusest fotokunsti seisust. Vaata ka niisama pilte, näiteks pere fotoalbumit või fotoraamatut. Ära vaata neid tarbimise mõttes, vaid süvenedes ja analüütiliselt.” 

Adam Cullen

-

“Loe Neil Gaimani raamatuid. Gaiman on enda raamatutesse pannud palju muljeid Ameerikast, eriti oma suures romaanis “Ameerika jumalad”, mis räägib sisserändajate kaasavõetud ning unarusse jäetud jumalatest. Neil Gaiman on teinud koostööd ka iroonia- ja fantaasiameistri Terry Pratchettiga, kirjutades koos romaani “Head Ended”.”

Mari Rebane

-

“Mine jalutama. Linnainimestega on see häda, et nemad ei näe aastaaegade vaheldumist. Siiski on ka linnainimestel võimalus seda kogeda, kui nad võtavad kätte ja lähevad jalutama. Ringi vaadates avastab palju uut, õpib linna tundma ja tajuma. Tuleb sisse minu linna tunne. Kõndigem!”

Jan Kaus

-

“Loe Indrek Koffi raamatut “Saja rahva lood”, muinasjutumotiiviga tekstide kooslust. Koff kirjutab mõnusa iroonia ja sapiga, vahel melanhoolselt ja vahel ka prantsuse kirjanduse päraselt. Teksti ilmestavad Jüri Mildebergi suurepärased joonistused.”

Valdur Mikita

-

“Minu kultuurisoovitus on Eesti loodus. /…/ See, mida meie peame kultuuriks, peavad võib-olla teised inimesed juba ammu looduseks. /…/ Seenelkäik pole mitte looduse fenomen, vaid kuulub kindlasti kuhugi sügavale Eesti kultuuri.”

Kaur Riismaa

-

“Õpi selgeks mõni uus keel. Mitte võõrkeel, vaid täitsa teine eesti keel. Tegele hobidega – mine purjetama, golfi mängima, õpi kitarri. Ja omanda täiesti omaette lingo, millega kolleege üllatada.”

Vallo Toomla

-

“Minu kultuurisoovitus on Michel Sittowi näitus Kumus. /…/ Sittow oli Eestist pärit kunstnik, /…/ kes töötas mitmetes kuninglikes õukondades. Ja huvitaval kombel ühel hetkel tema isik kui selline kadus. 500 aastat teda ei teatud, /…/ tema töid peeti van Eycki või Düreri omadeks ja alles kuskil 19. sajandil hakati arvama, et äkki oli olemas selline mees nagu meister Sittow.”

Indrek Koff

-

“Vaata rootslanna Mertina Monteliuse kirjutatud ja Maria Petersoni lavastatud lasteetendust “Üksi ja Esmeralda” Theatrumis. Tekst on täiesti pöörane, lavastus samamoodi. Poiss nimega Üksi elab kahekesi koos isaga ja võib-olla on ka üks vanaema juures. Üksile tuleb seltsiks Esmeralda, kes ei ole tegelikult päris. Leidlik ja fantaasiarikas etendus.”

Jaanis Valk

-

“Vaata Lemming Nageli näitust “Tahtetuse triumf”, tahte triumfi tõestanud Manfred Vainokivi dokumentaalfilmi “Elagu skandaalid ja kollased skandaalid” kunstnikust Leonhard Lapinist ja Kullar Viimse dokumentaalfilmi “Jagatud valgus” vitraažikunstnikust Dolores Hoffmanist.”

Maria Derlõs

-

“Vaata koreograafi ja kunstniku Renate Keerdi etendust “Tahe”. Tegemist on alati üllatust ja avastamisrõõmu pakkuvate etendustega.”

David Vseviov

-

“Minu kultuurisoovitus on natukene kummaline. Ma millegipärast arvan, et soovitusi anda ei ole väga kultuurne. /…/ Ma soovitaksin pigem vaadata natuke ringi, uurida mis on ilmunud, /…/ natuke peatuda, natuke mõtiskleda. /…/ Kultuur võib olla hoonetes, raamatutes, metsas, inimestes.”

Kristiina Rokaschevich

-

“Külasta kirikuid. Londonis ringi ekseldes viivad bussid tihtipeale mõnda kirikusse. Igal kirikul on oma ajalugu ja arhidektuurilugu ja oma kuulsa kirjaniku haud. Ka Eestis on palju kirikuid, igaüks oma pika ajalooga – kindlasti tasub avastamas käia.”

Helen Tammemäe

-

“Mine filmiga reisile. Reisimisel tekib konflikt ettekujutuse ja tegelikkuse vahel, mis aitab panna ennast asjadesse teistmoodi suhtuma. Maailmafilmifestival Tartus aitab igal aastal paljudesse kohtadesse reisida. Sellest ulmast välja tulles võid olla täitsa teine inimene.